Ahmet Şerif İzgören – Geleceği Yönetmek

Ahmet Şerif Özgören’i birçoğunuz “Avucunuzdaki Kelebek” isimli videodan tanıyorsunuz. Anlattıkları parça parça videolar halinde youtube’a da yüklenmişti. Özellikle dikkat çeken kısmı sormuş olduğu bir sınav sorusuydu. Ama çok daha fazlası var.

                Son kitabı “Geleceği Yönetmek” şirketler için değişim, stratejik yönetim, organizasyon yapısı hakkında yerinde örneklerle çok değerli bilgiler veriyor. Kitapta sadece bu konulara değinmiyor. Aralarda ülkemizin mevcut durumuyla ilgili çok doğru tespitler var. Anlatımı desteklediği hikâyelerde çok güzel ve ilgi çekici. Küçük bir örnek vermek gerekirse;

“2. Dünya savaşı sürerken Almanlar Macaristan’ı işgal eder. Bir köyden panzerlerle geçerken Alman general sıkışır. Oradaki bir köylüye emrederler, “Generalimize çabuk bir tuvalet göster!” Köylü önde general ve bir grup asker arkada, evlerin arasından geçerler ve bir tarlaya gelirler. Köylü “Burası benim tarlam, biz buraya yapıyoruz, oda buraya yapabilir” der.

General bir hiddetlenir; “ Bu nasıl bir organizasyon? Bu nasıl berbat bir yaşam tarzı?” Köylü der ki; “General, bizim organizasyon iyi olsa, şimdi ben senin tarlana yapıyor olurdum”

                Kitapta ülkemizle ilgili çok dikkat çekici veriler var. Bu verilerin dışında ekonomik ve sosyolojik tespitler içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlamamızı sağlıyor. Ayrıca CANPA Holding A.Ş firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Murat Özcan’ın yazmış olduğu, Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasında, En İyi Küçük İşyerleri sıralamasında ikinci oluşlarının hikayesi var. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. İnsan gerçekten öyle bir yapıda çalışmak ya da bulunduğu yapıyı aynı düzeylere getirmek istiyor.

                Özellikle iş hayatında olanlar için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bireysel eksiklerimizi, firmaların eksiklerini ve bunları düzeltme yollarını apaçık sunuyor. Sadece okumanızı değil, okutmanızı tavsiye edeceğim bir kitap! Daha fazla detay vermiyorum. Gerisi sizde! Ülkemizin Ahmet Şerif İzgören gibi değerlere gerçekten ihtiyacı var. Yazdıklarının okunması, söylediklerine kulak verilmesi gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *