Trafik

Birçoğumuz trafik ile içi içe, hatta trafiğin içinde bir yaşam sürüyoruz. İşimize, alışverişe, akraba ziyaretine, bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Günün nasıl başlayıp nasıl biteceğini trafikte görüyoruz.

Araç sahipleri için trafik daha enteresan bir ortam. Hele birde işe gidip gelirken servis yerine kendi aracınızı ve ya şirket aracı kullanıyorsanız aksiyonun tam ortasındasınız demektir. Sabahın ilk saatlerinde zar zor yatağınızdan kalkıp hazırlanmak yeterince zor değilmiş gibi, bir de trafikte yaşanacak aksiyon ekleniyor. Günümüzde çoğu araçla işe giden çalışan, evde kahvaltı yapmak yerine, yolunun üzerinde bulunan fırın, börekçi vb. yerlerden kahvaltılık bir şeyler alarak işe gidiyor. Ve hepimiz evden çıkış saatimizi, yolda geçecek süre, poğaça, börek alırken kaybedeceğimiz süre, denk gelebileceğimiz ışıklarda ortalama bekleme süresi gibi durumları hesaba katarak hareket ediyoruz.

İşimle evim arası, hız kurallarına uyarsam yazın 12, kışın 14 dk. 2 dk. fark arabanın içerisinde motorun ısınma süresini beklemek için, zira eğer beklemezsem araba ısınmaya başladığında işe gelmiş oluyorum. Bu zamanla hesabının içerisinde sokaktan ana yola çıkana kadar geçen süre. Ülkemizde insanların yol verme gibi bir alışkanlıkları ve yola çıktığım yerde hızlanma şeridi gibi ütopik ( Yalova için öyle ) bir şeyin olmaması. Orada zaman kaybetme ihtimalimi ortaya çıkarıyor. Hele bir de yol üzerinde bir yerde durup poğaça alacaksam, karşımdaki tezgâhtar çok önemli. Afyonu patlamamış, ‘Peynirli poğaça alabilir miyim?’ sorusuna ‘Peynirli mi poğaça’ şeklinde cevap verebilecek. Poşeti açması 15 sn. içine malzemeleri koyması 8 sn. ve unutmazsa içerisine koyacağı 2 adet peçetenin yerini akıl tutulmasını atlatıp bulur ve poşete koyarsa 5 sn. Bu işlemlerin mümkün olduğunca hızlı olabilmesi için alınması gereken bir takım önlemlerde var. Bunlardan biri de yanınızda mutlaka bozuk para bulundurmanız. Zira bozukları yoksa verdiğiniz 5 liraya bile bütün para muamelesi yaparlar.

Özellikle şehirlerarası yollarda sol şerit fetişleri mevcut. Sol şeritte 65 km hıza kadar düşebiliyorlar. Sağlarından geçmek çok tasvip etmediğim bir davranış biçimi olsa da bazen mecbur kalıyorum. Çünkü çekilmiyor! Sabahın ilk saatlerinde ilk gerginlik! Şehirlerarası yolda sağ şeridi işgal eden ve 20 km hızla seyreden minibüsler var. Adamlar girsin diye yan yol yapılmış, haberleri yok! 100 km hızla gidiyorum şehirlerarası yolda önümdeki minibüs dörtlü yakıp yolcu alıyor.

Hepsi bir yana 120 km hızla giderken arkadan tamponun dibine kadar girip selektör yapanlar var. Tamponla arasında 50 cm var. Gündüz xenon farla selektör yapmaya çalışıyor. Gözükmüyor işte kardeşim zorlama! Sonrasında arabayla değişik hareketler yapıyor. Bu kadar detaya hakimken o sırada kamyon solladığımı görmüyor. Herif yaptığı hareketlerle “Dans ederken akıllara durgunluk veren 10 yurdum insanı”  videosuna arabasıyla girecek. Afrika kabile danslarını dört tekerlek üzerinde yapabiliyor. Bu sırada korna ve selektör inanılmaz derecede senkronize. Ellerine ne geçiyor bilmiyorum ama kulaklarında yoğun bir çınlama olması gerek.

Kalabalık şehirlerde yaşayanlara bol bol sabır diliyorum.

Bu arada bir bakmanızda fayda var. www.bizaileyiz.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *