Kardeş Şehir Suwon’dan Yalova’ya Hediye Tuvalet

Nereye sıçacaklar vakasından sonra sırada nasıl sıçacaklar vakası…

Güney Kore’nin Suwon şehri 1999 yılından beri Yalova’nın kardeş şehri. Şehrin belediye başkanı bir Yalova gezisinde, Yalova Belediye başkanına Suwon parkına tuvalet yaptırmak istediğini söylüyor. Protokol imzalanıyor ve Mart ayında yapımına başlanacak. Toplamda 200.000 TL’lik yatırımı Suwon Belediyesi ve Dünya Tuvaletler Birliği üstleniyor. Evet, Dünya Tuvaletler Birliği!

Bu dünya tuvaletler birliği keşke zamanında Sivas esnafına da destek olsaydı. Bildiğiniz üzere tuvaletleri yıkılan sanayi esnafları bir tane sözcü seçerek samimi isyanlarını dile getirmişlerdi. Burada şu ayrımı da iyi yapmak lazım, halk tarafından seçilen bir belediye başkanı tuvalet yıkarken, bir diğeri tuvalet yapılmasına ön ayak oluyor. Kimi seçeceğimize vatandaş olarak iyi karar vermeliyiz.

Tuvaletin yapılacağı yere, görevli bir personel alınacağı ve personelin tuvalet kullanımını ve bakımını öğrenmesi için Güney Kore’ye yollanacağını öğrendik. Tahmini temmuz ayında tuvaletin kullanıma açılacağı belirtiliyor. Çünkü Suwon belediyesi tuvalet için eğitim şartı koşmuş. Sanırım eğitim alan arkadaş, tuvalete girecek insanlara küçük çapta bir eğitim verecek. Çünkü yapılacak olan tuvalette, klozetin yanında bir kumanda olacak. Çünkü tuvaletin, sıcak su, soğuk su, yıkama, kurutma gibi hizmetleri olacak. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin sıraya gireceğine kesin gözle bakılıyor. Hatta komşu illerden gelenlerin olabileceği bile düşünülüyor.

Kaliteli hizmet veren ve ya verdiğini iddia eden işletmelerin fiyat politikalarını bilirsiniz. Ayrıca herkes gelmesin diye fiyatları yüksek tutan işletmelerde var. Bence bu tuvaleti de bu kategoriye almalıyız. Oraya gitmek için insanlar para biriktirmeli. Sadece bulduğu gibi bırakacak insanlar gitmeli. İleri seviye teknolojiye sahip bu tuvalet arıza yaptığında kapatıp açılınca kendine gelmeli. Kendi sifonunu kendi çekmeli. Ayrıca Sivas Belediyesi, Yalova Belediyesi ile anlaşıp sanayi esnafının gönlünü almak için bu tuvalete gezi düzenlemeli, esnaf ücretsiz hacetini gidermeli. Yapılan bu yatırımı sosyal sorumluluk haline getirmemiz bizim elimizde. Ülkenin her hangi bir yerinde tuvalet mağduru olmuş vatandaşlar buradan ücretsiz faydalanmalı. Ayrıca ücretsiz olursa OPET, Yalova Belediyesini rekabet kuruluna şikayet etmeli.

Umarız Suwon belediyesi tuvaleti yaparken, sistemi kuyu suyuna değil, şebeke suyuna bağlar. Ayrıca püskürtme kanallarının kireçlenmemesi için umarım temizliği CALGON ile yapılır. Şehrimizde tuvalet turizminin gelişmesi açısından atılan bu büyük adımı kutluyor, emeği geçen başta Suwon belediyesi olmak üzere, Dünya Tuvaletler Birliği ve Yalova Belediyesine teşekkür ediyoruz. Umarız kolonya ve peçete tutuculuğu ihalesini yandaş insanlara vermezler. Siyasetle tuvaletimize gölge düşürmeyelim…

http://bolge.com.tr/tr-TR/News/Detail?newsId=3662

http://www.milliyet.com.tr/guney-kore-den-yalova-ya-tuvalet-yalova-yerelhaber-2623616/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *