Gerçekte Kimsen O Ol!

Kaçımız kendimiz gibiyiz?

Kaçımız olmak istediğimiz kişiye dönüşmeye çalışıyoruz?

Kaçımız başkaları tarafından olmamızı istedikleri şeye dönüştürülüyor?

Gece yatmadan önce, sabah kalktığınızda kendinizi kim olarak görüyorsunuz? Aynaya baktığınızda karşınızda duran kişi kim?

Sosyal medyada hayatını özenerek takip ettiğiniz biri mi var karşınızda? Yoksa toplum tarafından baskılanmış, kendi sosyal çevresi tarafından değiştirilmeye çalışılan ve bu durumu kabullenip değişebileceğini, daha fazla kabul gördüğü sosyal çevreye sahip olacağını düşünen biri mi var? Yoksa, patronunun, amirinin, ustasının neyi nasıl yapacağını daha doğrusu, yoğurdu nasıl yiyeceğini öğretmeye çalıştıkları biri mi var?

Peki kendi benliğiniz… Tek başına kaldığında çılgınca dans eden, şarkı söyleyen sen, dışarıda sustuğunda daha mı iyi hissedeceksin? Satranç oynamayı seven sen, gürültülü, huzursuz, kalabalık bir gece kulübünde daha mı hissedeceksin? Kahve seven sen, toplantıda herkes çay içiyor diye çay mı içeceksin? Kaç kelimeyi yutup söylemeyeceksin bugün? Kaç talebe -doğru olmadığını bildiğin halde- onay vereceksin, yerine getireceksin?

Gerçekte kimsen o olmadığın sürece mutsuzsun, hastasın. Girilen hiç bir kılık tatmin etmeyecek. Hep daha farklı hedefler, daha farklı talepler çıkacak karşına. Kendi benliğini inkar etmek her zaman acı vericidir. Kişi kendini dışlamak istediğinde ortaya çıkan umutsuzluk ise bunaltıcıdır. “KİŞİ KENDİNE SAHİP DEĞİLKEN, KENDİSİ DEĞİLDİR.”

Sokrates; mutluluğa giden yolun benliğini hissetmekten geçtiğini söyler,

Soren Kierkegaard; gerçekte kimsen o olmak umutsuzluğun zıddıdır der.

Ayrıca;

“Bir şeyler yanlış gittiğinde kişi, kaybolan bir şey için umutsuzluğa kapılmış gibi görünür. Duruma daha yakından bakıldığında kişinin o olaydan değil kendinden umutsuzluk duyduğu açıkça görülebilir.” demiş.

Şıkıdım şarkısında Tarkan “Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin” dedi. Tam bir varoluşçu…

Kendiniz olunuz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *