Buz ve Kazak

 Balıkesir Üniversitesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde okurken katılmış olduğum eğitimde tanıştım Fırat Hoca ile. Yerel bir eğitim kurumunun TÜV SÜD ile birlikte düzenlemiş olduğu hızlandırılmış master programında “Dinamik Yönetim Becerileri, Eğiticinin Eğitimi, Mülakat Teknikleri, Geleceği Kazanmak, Müzakere Becerileri” alanlarında çok faydalı bilgi ve örneklerle çok keyifli geçen bir eğitimdi. Eğitim hayatımın çok başarılı olduğu söylenemez ve derslerde, sunumlarda çok fazla sıkılan biriyim. Hayatımda ilk defa bir eğitimden keyif aldım ve bitmesin istedim.  Verilen bilgilerin yanı sıra örnekler çok yerinde ve günceldi.

                Eğitim boyunca Fırat Hoca bana “Turizmci” diye seslendi. Eğitime katılan tek turizmci bendim ve giyim tarzım dikkatini çekmişti. Hatta o ve diğer eğitmen Enver Coşkunsu ile sahnede bir mülakat örneği sergiledik. Hayatımda ilk defa sahne deneyimi yaşadığım için çok heyecanlıydım ve ne konuştuğumuzu bile hatırlamıyorum.  Ama Fırat Hoca’nın hazırladığı slaytlar, anlattıkları, eğitimde aldığım notlar ve sahnede sergilediğimiz mülakat örneği 4 yıl sonra 5 yıldır çalıştığım işyerinde girmiş olduğum mülakatta işe yaradı. Tüm slaytları baştan okudum ve iş görüşmesine girdim. Mülakata girecek arkadaşlarıma hala Fırat Hoca’nın tavsiyelerini aktarırım. Eğitim sonunda yapmış olduğu sınavda sorduğu ilk 5 soru hiç aklımdan çıkmaz. O günden beri her gün ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederim.

                Yıllar sonra Fırat Hoca Linkedİn’de  Buz ve Kazak adlı kitabının çıkacağını duydurduğunda oldukça heyecanlandım. Tekrardan tecrübelerine ulaşabiliyor olmak benim açımdan mutluluk verici. İlgi alanlarımdan biri olan Psikolojinin satış alanında çok önemli olduğunu düşünürdüm hep, Fırat Hoca ile aynı fikirde olmak mutluluk verici.  Kitabın 70. Sayfasından geçen 17 Bin Liraya da 1,5 milyona da sıfır araba alabilirsiniz cümlesi kitabın çalışmasının uzun süre önce başladığını düşündürdü bana J Nerede hocam 17 Bin Liraya sıfır araba en az 50’si var bu devirde…

                Yine kitapta geçen, ayırdığı ürünleri almaya gittiği mağazada yaşadığı olay bana kendi başımdan geçen bir olayı anımsattı. Klasik giyim üzerine ünlü bir markanın internet sitesinden bir ceket satın aldım. Ve bu satın alma sonucu 100 TL’lik indirim çeki kazandım. Yalnız çek sadece satışın yapıldığı ayda geçerli.  Ürünü Ocak ayının 27’sinde aldım ve kargo bana 1 şubatta teslim etti. Paketin içinden çıkan hediye çeki Ocak ayı için geçerliydi. Başka bir ürün almak için firmanın Yalova’daki mağazasına gittiğimde bu durumdan bahsettim. Yapılan uygulamanın çok saçma olduğunu, firmayı müşteri karşısında komik duruma düşürdüğünü paylaştım. Satış danışmanı bana 100 TL tutarında indirim çeki ayarlayabileceğini söyledi. Kendisine konunun o tutarda indirim olmadığını, firmanın müşteri karşısında komik duruma düştüğünü defalarca anlatmaya çalışsam da kendisi ısrarla benim indirim talep ettiğimi düşünerek konuyu indirim yaparak geçiştirmeye çalıştı. 10 dakikalık sohbet sonucu iletişim kuramayarak “Neyse” cümlesiyle mağazadan ayrıldım.

                Uzun lafın kısası “Buz ve Kazak” gerçekten eğlenceli ve çok kıymetli tecrübe ve bilgi içeren bir kitap. Özellikle perakende sektöründe çalışanların mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitapla tecrübelerine tekrardan ulaşabilme fırsatı bulduğum için Fırat Hoca’ya da çok teşekkür ederim. Kapakta, “Satıcının iyisi kutuplarda buz, çölde kazak satar.” Yazıyor. Belki o seviyeye ulaşamadık henüz ama, Termal’de çalıştığım dönemde termal su şebekesine yol çalışması nedeniyle karışan çamur çeşmelerden akmaya başlayınca, faydalı olduğuna ikna ederek 3 müşteriye aile banyosu kiralamıştım. Emin adımlarla ilerlemeye devam… J

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *